تبلیغات
آنلاین باشید - بیل گیتس در حال نوشیدن آبی که قبلاً مدفوع انسان بوده!
در این ویدئو می‌بینید که بیل گیتس یک لیوان آب می‌نوشد. این آب قبلاً مدفوع انسان بوده است. وی در سایت خود در این رابطه نوشت: «این آب همانند آب بطری مزه خوبی داشت. همچنین پس از بررسی فرآیند مهندسی که این آب را می‌سازد، هر روز این آب را می‌نوشم».

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، 1.8 میلیارد نفر در جهان از منابع آبی آلوده به مدفوع استفاده می‌کنند.
طبق برآوردها، هنوز 1 میلیارد نفر در فضای باز مدفوع می‌کنند. این مشکلی است که باعث می‌شود آب، آلوده شود و بیماری‌های ناتوان‌کننده مانند بیماری اسهال پیش آید. اسهال دومین علت مرگ‌ومیر کودکان زیر 5 سال است.

مناطقی که دارای سرویس‌های بهداشتی عمومی هستند؛ اما سیستم فاضلاب مدرن ندارند، نیز در معرض خطر قرار دارند. در این مناطق، کامیون‌ها پسماندهای انسانی را در نزدیک‌ترین رودخانه، اقیانوس یا مؤسسه‌ تصفیه‌ای تخلیه می‌کنند که فاضلاب را تصفیه نمی‌کند.
مدفوع‌های آلوده در نهایت به مراکز آب‌رسانی می‌رسند.

در کشورهای درحال‌توسعه، ساخت و استفاده از سرویس‌های بهداشتی غربی پیچیده و پرهزینه محسوب می‌شود. به همین دلیل گیتس امیدوار است پروژه‌های خلاقانه‌ای مانند Omniprocessor که مدفوع را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند، مؤثر واقع شود.

این دستگاه که توسط شرکت Janicki Bioenergy طراحی و ساخته شده است، مدفوع انسان را سوزانده و از آن برق و آب تولید می‌کند.
این دستگاه، برق خودش را تأمین می‌کند و برای این کار از یک موتور بخار بهره می‌برد. از آنجا که دمای این موتور بخار بسیار زیاد است، آب بو ندارد.
شرکت janicki Bioenergy‌ که یک شرکت مهندسی واقع در سیاتل است، در حال بهبود مدلی است که مورد تحسین بیل گیتس قرار گرفته است.
پیش‌بینی می‌شود نسل بعدی این دستگاه از مدفوع 100 هزار نفر، تا 86 هزار لیتر آب آشامیدنی در روز و 250 کیلووات الکتریسیته تولید کند.
این شرکت قصد دارد سال آینده این دستگاه را در شهر داکار کشور سنگال آزمایش کند. بیل گیتس مطمئن است که این دستگاه می‌تواند روند فعلی را تغییر دهد.

وی در سایت خود می‌گوید: «این دستگاه نه تنها مدفوع انسان را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند، بلکه مدفوع را به کالایی تبدیل می‌کند که در بازار، ارزش واقعی دارد. این دستگاه واقعاً مصداق این عبارت است که آشغال یک فرد، گنجینه فرد دیگری است».

[]

برچسب ها: بیل گیتس،